Çekirge Kaplıcaları

kaplica_cekirge

Konumu
Çekirge kaplıcası, Bursa kent merkezinde Çekirge mahallesinde yer almaktadır.
Kaplıca alanında,
Yeni Kaplıca,
Kükürtlü Kaplıca,

Kaynarca
Kara Mustafa Paşa olmak üzere 4 adet termal alt bölge yer almaktadır.
Ulaşım Olanakları
Bursa’ya kara, deniz ve hava ulaşım araçlarını kullanarak erişmek olasıdır. Bursa kent merkezinde yer alan kaplıcalar karayolu ile İstanbul’a 243 km, Ankara ise 380 km uzaklıktadır. Kaplıcalar Bursa – Yenişehir Havaalanına 60 km uzaklıktadır.
Yükseklik
Kaplıca alanı deniz seviyesinden 50 m yüksekliktedir.
İklim Özellikleri
Kaplıca alanındaki iklim özellikleri, Akdeniz iklimine yakın olmakla birlikte karasal iklim kuşağında yer almasından dolayı karasal özellikler göstermektedir.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda verilmiştir. Hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romotoid artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit travma, fibromiyalji, sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar beyin ve sinir cerrahisi gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerdeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; içme kürleri şeklinde florür içermesi nedeni ile ostreopozda yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.
Termal Su Özellikleri
Fiziksel Özellikler
Renksiz, berrak.
Kimyasal Özellikler
Bikarbonat, klorür, florür, sülfat, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, lityum, anyon ve katyon iyonlar.
Fiziko Kimyasal Özellikler
Ph:6,5,
Ec:1450
Sertlik:19,5 Frs
Salitine: 5
Bi-karbonat:29,3 mg/l
Demir:0,032
Nitrat:3,845 mg/lt
Toplam Mineralizasyon
1150-1268 Mg/lt
Sıcaklık
57,6 84,2 ºC

Tesis Bilgileri
Kaplıca alanında birisi beş, biri dört yıldızlı ve biri de Uludağ Üniversitesine ait olmak üzere 6 adet termal otel bulunmaktadır. Bu otellerin tamamında yaklaşık 1200 yatak bulunmaktadır. Tesisler bütün yıl boyunca açık olmakla birlikte en dolu sezonu yaz mevsimidir. Odalarda termal su bulunmaktadır.

Çelik Palas Kaplıcası Mülkiyeti Emekli Sandığı’na ait ve halen Emek İnşaat İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen ve turizm işletme belgesi bulunan beş yıldızlı termal otel 173 oda ve 359 yatak kapasitesine sahiptir.
Adres : Osmangazi İlçesi Çekirge Caddesi No:79 Bursa
Tel. No : 0 224 233 38 00
Faks No : 0 224 236 19 10
Web : http://www.celikpalasotel.com/
E-Posta : celikpalas@celikpalas.com

Yeni Kaplıca Kaynarca Otel ve Banyoları
Yeni Kaplıca Kaynarca Otel ve Banyoları A.Ş. tarafından kaplıcalar alanında yatak kapasiteleri 60, 70, 200 yatak kapasiteli üç otel işletilmektedir. Tesise, Sağlık Bakanlığı’dan 03.03.2005 tarih ve 41 sayı ile Kaplıca Tesisi İşletme izni verilmiştir. Tesiste tedavi birimleri olarak üç adet termal havuz, sıra banyoları ve içme kürü birimi ve fizik tedavi birimi bulunmaktadır.
Adres : Osmangazi İlçesi Kükürtlü Mah. No:6 Bursa
Tel. No : 0 224 236 69 68
Faks No: 0 224 236 61 05

Kervansaray Termal Hotel
Tesisin mülkiyeti Anıt Kurumuna ait olmakla birlikte Kervansaray Hotel Grubu tarafından işletilmektedir. Eski Kaplıca’da yer alan tesise dört yıldızlı termal hotel turizm işletme belgesi verilmiştir. Tesiste 211 oda ve 435 yatak bulunmaktadır.
Adres : Eski Kaplıca Sk. Çekirge Bursa
Tel. No : 0 224 233 93 00
Faks No : 0 224 233 93 24
Web : http://www.kervansarayhotels.com/
E-Posta : termal@kervansarayhotels.com

Uludağ Üniversitesi Atatürk Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi
Uludağ Üniversitesi’ne ait tesiste 65 yatak bulunmaktadır. Kükürtlü Kaplıca’da bulunan tesiste klinik hizmetleri, hidroterapi, fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri yer almaktadır. Tesis bir sağlık kuruluşu olarak hizmet vermektedir.
Adres : Kükürtlü Kaplıcaları PK.16080 Kükürtlü Cd. Bursa
Tel. No : 0 224 234 76 87
Faks No: 0 224 234 76 90
Web : http://www.uludag.edu.tr/

“Çekirge Kaplıcaları” için bir cevap

  1. berkant dedi ki:

    bursanın kaplıcaları fıstık gibi anlatılmaz bir yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • cep telefonu tamiri tuzla uydu anten tamiri