Emir Kaplıcaları

kula_emir_kaplicalari

Kula’ya 19 km, Kula-Selendi yoluna 3 km uzaklıkta bulunan Şehitlioğlu Köyü sınırları içinde bulunan kaplıcanın il merkezine uzaklığı 137 km’dir.

Tesis civarında bulunan tarihi hamam kalıntılarından, asırlardır yararlanılan bir kaynak olduğu anlaşılmaktadır. Bir ana kaynak ile bu kaynağın kaçaklarının oluşturduğu iki küçük kaynaktan yüzeye ulaşan suların sıcaklığı 58-59 ºC , debisi ise 2,5-5 lt/sn arasında değişmektedir. Termomineral özellik gösteren kaynaklar banyo olarak romatizma, siyatik, kırık-çıkık, cilt ve kadın hastalıklarında kullanılmakta, içme olarak da sindirim sistemi ve karaciğer üzerindeki olumlu etkisinden yararlanılmaktadır.

Sıra odalar şeklinde ve tamamı banyolu olmak üzere 15’i tefrişli, 21’i boş, 36 odalı bir tesis hizmet vermektedir.

Emir Kaplıcaları
Şehitlioğlu Köyü
Tel: 0.236. 835 12 43
Kula-MANİSA

Genel Bilgiler

Konumu Kula Emir Kaplıca alanı Manisa İli Kula İlçesi Şehitlioğlu Köyü içerisinde yer almaktadır. Kula Roma – Bizans dönemine ait hamam kalıntılarının da olduğu Kula Şehitlioğlu Kaplıca Bölgesi 1 ve 3. derece arkeolojik sit alanı içerisindedir. Bu kalıntıların varlığı kaplıcanın asırlardır yararlanılan bir su kaynağı olduğunu göstermektedir. Kaplıca Gediz nehri kolu Geren Çayı yakınında bulunan Ilıcaklı Hamam deresi kenarındadır.
Ulaşım Olanakları Manisa’ya 137 km., Kula’ya 19 km., Kula-Selendi yoluna 3 km. uzaklıktadır. Kula Emir Kaplıcaları İzmir Adnan Menderes Havaalanına 200 km. uzaklıktadır.
Yükseklik Kula Emir kaplıcaları deniz seviyesinden yüksekliği 350 mt.’dir.
İklim Özellikleri Ege Bölgesi, İç Ege Bölümü ikliminin etkisi altındadır. Genellikle yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yağışlar yağmur ve kış aylarında zaman zaman kar şeklinde olmaktadır. Yörede kıyı iklimi ile karasal iklim arasında geçiş özelliği görülmektedir.

– YILLIK BULUTSUZ  AÇIK GÜN SAYISI    : 167 GÜN

– YILLIK BULUTLU GÜN SAYISI                : 148 GÜN

– YILLIK KAPALI GÜN SAYISI                   :  50 GÜN

– YILLIK ORTALAMA SICAKLIK                 : 16.4 DERECE

– YILLIK ORTALAMA NEM ORANI              :  % 63

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri Kaplıca suyundan hem banyo uygulamaları ile hem de içme olarak yararlanılmakta olup ayrıca sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunmakla beraber banyo uygulamaları ile romatizma, cilt ve kadın hastalıkları, siyatik, kırık ve çıkık gibi hastalıkların tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir.
Termal Su Özellikleri Fiziksel Özellikler
Kimyasal Özellikler Sodyum ve Kalsiyum Bikarbonat bakımından çok zengindir.
Fiziko Kimyasal Özellikler Ph:6.6
Radyoaktivitesi
Toplam Mineralizasyon
Sıcaklık 37-65 ºC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • cep telefonu tamiri tuzla uydu anten tamiri