Hisar Kaplıcaları

demirci_hisar_kaplicalari

Demirci’ye 4 km, il merkezine 165 km uzaklıkta bulunan Hisar Kaplıcaları’nda üç ayrı kaynaktan çıkan, sıcaklıkları 37-48 ºC, debileri ise 11-17 lt/sn arasında değişen sular banyo ve içme kürü olarak kullanılmakta, banyo olarak romatizma ve metabolizma hastalıklarında, içme kürü olarak da mide ve barsak hastalıklarında yararlanılmaktadır.

Demirci Belediyesi’nce işletilmekte olan kaplıcada iki kapalı havuz ve 7 özel banyo bulunmaktadır.Yapımı tamamlanan 80 yatak kapasiteli 20 apart ise 2003 yılında hizmete girecektir. Günübirlik kullanım imkanı da bulunan tesiste, apart üniteler dışında iki havuz, bir sauna ve yedi özel banyo da hizmet vermektedir.

Hisar Kaplıcaları
Tel: 0.236 462 40 75 – 462 13 22 – 462 41 45
Demirci-MANİSA

Genel Bilgiler

Konumu Hisar Kaplıcaları Manisa İline bağlı Demirci İlçe merkezinin 4 km. güneybatısında ılıca deresi vadisinin kuzey yamacında yer almaktadır.
Ulaşım Olanakları Manisa’ya 165 Km., Demirci’ye 40 Km. uzaklıkta bulunan kaplıcalara karayolu ile ulaşılmaktadır. Hisar Kaplıcaları İzmir Menderes Havaalanına 250 Km. uzaklıktadır. Tren İstasyonu, Manisa kent merkezinde olup Manisa-Ankara, Manisa-İzmir, Manisa-Bandırma demiryolu bağlantıları mevcuttur.
Yükseklik Demirci Hisar Kaplıcalarının deniz seviyesinden yüksekliği 650mt.’dir.
İklim Özellikleri

İklim bakımından Akdeniz Bölgesi’nin yarı nemli Marmara ile İç Anadolu iklimi arasında geçiş bölgesinde yer almaktadır. Buna göre Akdeniz bölgesinin kurak ve nemli devrelerini içermekte, ancak kışlar nispeten daha sert geçmektedir. Bu iklim şartları göz önüne alındığında Kaplıca ve çevresinin bahar ve yaz mevsimlerinde olduğu kadar kış mevsiminde de iklim bakımından elverişli özelliklere sahiptir.

– YILLIK BULUTSUZ AÇIK GÜN SAYISI : 167 GÜN

– YILLIK BULUTLU GÜN SAYISI : 148 GÜN

– YILLIK KAPALI GÜN SAYISI : 50 GÜN

– YILLIK ORTALAMA SICAKLIK : 16.4 DERECE

– YILLIK ORTALAMA NEM ORANI : % 63

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri Termal Kaynaklar çeşitli romatizmal hastalıklar, metabolizmal hastalıkları ve Mide-bağırsak hastalıklarının içme kürleri şeklinde tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir.
Termal Su Özellikleri Fiziksel Özellikler Renksiz, Berrak
Kimyasal Özellikler Sodyum ve kalsiyum içeren Bikarbonatlı-Alkalik sudur.
Fiziko Kimyasal Özellikler Ph:5,8
Radyoaktivitesi
Toplam Mineralizasyon
Sıcaklık 38 ºC

Demirci Belediyesi tarafından işletilmekte olan Osmanlı mimarisindeki modern kaplıca tesisleri 20 apart da toplam 80 yatak kapasitelidir. Ayrıca günübirlik kullanım imkanı da bulunan tesiste, apart üniteler dışında iki kapalı havuz, bir sauna ve yedi özel banyo da hizmet vermektedir.

Adres : Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesisleri, Demirci/MANİSA

Tel : 0 236 462 58 22-23-24

Web : www.demirci-bld.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • cep telefonu tamiri tuzla uydu anten tamiri