Kızılcahamam Kaplıcaları

eight ways you can create like google mobile app development

kaplica_kizilcahamamAnkara Kızılcahamam ilçesinin merkezinde bulunan Kızılcahamam, sularının özeliği benzerlik gösteren Büyük ve Küçük Kaplıca olarak 2 kaplıcadan oluşmaktadır. çocuğu olmayan kadınlara umut kaynağı olmanın yanı sıra birçok hastalığa da şifa veriyor. Büyük Kaplıca Kaynağı 47, Küçük Kaplıca Kaynağı 44 derecedir. Kızılcahamam Maden Suyu Kaynağı 19.5, Acısu Kaplıcası Kaynağı 34 derece, Acısu Kaynağı 37 derecedir. Bu kaplıca sularından içme ve banyo kürleri olarak yararlanılır. İçme kürleri; karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak. metabolizma hastalıklarına şifa verir. Banyo kürleri; kalp, dolaşım bozukluklaı romatizma üzerinde oldukça etkilidir.

1-BÜYÜK KAPLICA: Günümüze kadar birkaç tadilat geçirmiş olan  tesis,1985 de son bir iç ve dış düzenleme ile biraz daha kullanışlı hale getirilmiştir. Bu değişiklikle  kurnalı yıkanma yerleri havuzun olduğu bölümden ayrılarak göbek taşı da ilave edilip  başka bir bölümde yeniden hizmete sunulmuştur. Ayrıca, mevcut soyunma kabinlerinin ve aileye mahsus küvetli özel kabinlerin sayıları da artırılmıştır. Üstüne bir de kat eklenen  kaplıca binasında ayrıca Fizik Tedavi bölümü ve idare büroları  yenilenmiştir. Girişe ise turnikeler konularak kolaylık sağlanmıştır.Kadın ve erkek bölümleri simetrik olarak birbirinin benzeri olan kaplıcamıza ortalama olarak, günlük kışın 250, yazın ise 5.000 kişi girmektedir.   Belediye tarafından işletilmekte olan Büyük Kaplıca’nın su kapasitesi daha önce 3 Lt/Sn ve kendi tabii kaynağını kullanmakta iken,1984 yılında M.T.A. tarafından açılan kuyudan çıkarılan su verilmeye başlanmıştır

2-KÜÇÜK KAPLICA: Yenice Mahallesi Camii arkasında, küçük bir binada hizmet vermektedir. Açık bir soyunma yeri ile kurnalı bir yıkanma yeri ve havuz bölümünden ibaret olan bu kaplıcaya öğleye kadar erkekler, öğleden sonra da bayanlar girebilmektedir. Ortalama günlük giriş kışın 250, yazın ise 400 kişidir.1984 de çıkarılan su kullanılana kadar, bu kaplıcanın bir bölümünde kum ve böbrek taşı dökmeye yarayan ve sindirime iyi gelen ılık bir  su akardı.

Kızılcahamam Kaplıcası : 0 (312) 736 16 48 – 55 42 / 736 30 01

Kızılcahamam Soğuksu  : 0 (312) 736 10 65 0 (312) 734 49 24

İyi geldiği hastalıklar

Banyo kürü
* Romatizma
*
Siyatik, lumbago
* Solunum yoları
*
Deri hastalıkları
* Nevralji, kırık-çıkık
*
Kalp ve kan dolaşım rahatsızlıkları
* Beslenme bozukluğu rahatsızlıkları
*
Bazı kadın hastalıkları
* Çocuk hastalıklarıKaraciğer
* Böbrek, mide, bağırsak
*
Metabolizma rahatsızlıkları
* Safra kesesi hastalıkları

İçme kürü
*Karaciğer
* Böbrek, mide, bağırsak
*
Metabolizma rahatsızlıkları
* Safra kesesi hastalıkları

Kızılcahamama ulaşım :

Kızılcahamam Ankara’ ya 80 km. mesafede, Ankara- İstanbul karayolu üzerinde, 16.000 nüfuslu, çam ormanları, şifalı suları, kekik ve çam balı, modern turistik tesisleri ile eskiden beri başkentin akciğeri ve su deposu olarak bilinir. Ulaşım, Ankara Bentderesi ve Kızılcahamam’ daki terminallerden her 15 dakikada bir hareket eden otobüslerle sağlanır.

“Kızılcahamam Kaplıcaları” için 4 cevap

 1. fatmanur dedi ki:

  yha lütfen parasınıda yasar mısınız?

 2. ihan dedi ki:

  1 saat 15 dk sı aile oda olarak 20 tl

 3. Leyla dedi ki:

  Büyük otel ve soğuksu otelde ayrı ayrı konaklama ücreti ve yeme _içme konusunda da bilgi verebilirmisiniz. yani tam pansiyonmu,birde romatizmal hastalığı olmayan ama kaplıcaya gitmeyi seven 80 yaşında babam var. o nedenle doktor raporu istiyormusunuz. Kaplıcadan yararlanmak için aile odaları varmı? babamı gözümden uzak tutamam.hafıza sorunu var. vereceğiniz cevaplara göre rezervasyon yapacağım.Birde ulaşım için Bentderesinden otobüz kalkıyor demişsiniz. oraları fazla bilmiyorum . tam yerini tarif edebilirmisiniz?

 4. gülsüm dedi ki:

  hafta sonu gelmek istiyorum cocuklarımla ama fiyatları bilmiyorum yeme içme toplam fiyat 2 günlük bilgilendirirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • cep telefonu tamiri tuzla uydu anten tamiri