Sorgun Kaplıcaları

sorgun kaplicalari Sorgun Kaplıcaları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yozgat Kaplıcalarının Konumu    Yozgat İli içerisinde yer alan İlçesi coğrafi olarak İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. İzmir’den başlayıp, Türkiye’nin doğusunda Gürbulak sınır kapısına kadar uzanan ve oradan İran’a kadar açılan E88 karayolu üzerinde bulunmaktadır.
Yozgat Sorgun Kaplıcalarına Ulaşım Olanakları: Sorgun, Yozgat İl merkezine 35 km. uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı ise 160 km. uzaklıktaki Kayseri ve 250 km. uzaklıktaki Ankara havaalanları ile sağlanmaktadır.
Denizden yüksekliği 950 m. dir.
Sorgun Kaplıcasının  Tedavi (Endikasyon) Özellikleri : 15.10.1996 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji Hidroklimatoloji kürsüsünce yapılan araştırmalara göre, Sorgun sıcak sularının romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, hastalık ve ameliyat sonrası rahatsızlıklar ve metabolizma bozukluklarına iyi geldiği belirlenmiştir.
Sorgun Kaplıcalarının Fiziksel Özellikler:Renksiz, Berrak, Yumuşak
Sorgun Kaplıcalarının Kimyasal Özellikler    Sülfatlı, Sodyum Klorür, Sodyum Sülfat
Sorgun Kaplıcalarının Sıcaklığı    50-75 ºC

, oldukça sıcak suyu ve insanlarıyla eşsiz bir tatil ve şifa imkanı sunmaktadır.Ayrıca gürültüden, stresten uzak bir yaşam yeridir Sorgun.

Eğer tatilinizi 19-29 tarihleri arasında yapacak olursanız ilçede düzenlenen Gençlik Haftası etkinliklerine de katılabilirsiniz.Bu haftada spor müsabakaları,mahalli ses yarışması, mahalli Ozanların atışması ve şiir yarışması, Tiyatro ve piyes oyunları, Açık hava halk konserleri, havai fişek gösterileri ve çeşitli turistik yerlere geziler yapılmaktadır.Böylece hem şifa bulmuş hem de bu şenlikler sayesinde çeşitli etkinliklere katılmış olursunuz.

Yeri : Sorgun Kaplıcası, Yozgat İline bağlı Sorgun ilçesinde bulunmaktadır. İç Anadolu bölgesinde olup Sorgun ilçesi Yozgat şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kaplıca, Sorgun ilçe merkezinin 2 km uzaklıktadır. İlçenin, Denizden yüksekliği 950 m. dir.

Ulaşım : Sorgun ilçesinin önemli bir karayolu olan, İzmir’den başlayıp, Türkiye’nin doğusunda Gürbulak sınır kapısına kadar uzanan ve oradan İran’a kadar açılan E88 karayolu üzerinde bulunması ulaşımı oldukça kolaylaştırmaktadır.Eğer kaplıcaya hava yoluyla gitmek isterseniz 160 km. uzaklıktaki Kayseri ve 250 km. uzaklıktaki Ankara havaalanlarını kullanabilirsiniz.

Suyun Özellikleri :

Sorgun Kaplıcası’nın suyu iki ayrı noktadan kaynamaktadır. Kaplıca suyunun litresinde toplam 1.902.7 mg/lt mineral olduğu saptanmıştır.

Suyun Sıcaklığı : 50-75 ºC

Renk ve tonu : Renksiz, Berrak, Yumuşak

Kimyasal özellikleri bakımından: Sülfatlı, Sodyum Klorür, Sodyum Sülfat sular grubuna girmektedir. Ayrıca metaslikat asidi de içermektedir.

Kaplıcanın Faydaları

*Romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.

*Kadın hastalıklarında olumlu etkisi görülmektedir.

*Hastalık ve ameliyat sonrası rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

*Metabolizma bozukluklarına  iyi gelmektedir.

*Ayrıca içinde bulunan yüksek orandaki radonun etkisiyle radyoterapik yönden yararlı olduğu belirlenmiştir.

Genel Bilgiler

Konumu Yozgat İli içerisinde yer alan Sorgun İlçesi coğrafi olarak İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. İzmir’den başlayıp, Türkiye’nin doğusunda Gürbulak sınır kapısına kadar uzanan ve oradan İran’a kadar açılan E88 karayolu üzerinde bulunmaktadır.
Ulaşım Olanakları Sorgun, Yozgat İl merkezine 35 km. uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı ise 160 km. uzaklıktaki Kayseri ve 250 km. uzaklıktaki Ankara havaalanları ile sağlanmaktadır.
Yükseklik Denizden yüksekliği 950 m. dir.
İklim Özellikleri

Kaplıca alanında karasal iklim özellikleri hakim olup, yazları sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.

Aylar

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Ort. Açık Gün Sayısı

3.2 4.3 5.6 5.1 6.2 12.4 18.3 19.1 16.2 11.2 6.5 3.9
Ort. Bulutlu Gün Sayısı 15.8 14.7 17.1 17.3 19.5 15.7 12.4 12.6 12.9 14.2 14.6 14
Ort. Kapalı Gün Sayısı 12.1 9.3 8.3 7.6 5.4 1.9 3.6 6.4 9 5.6 8.9 13
Ort. Sıcaklık -2 -2 3.7 9.8 13.8 10.6 21 21 16 11 4.6 0.4
Nisbi Nem 78 36 70 66 69 60 56 54 55 64 75 79
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri 15.10.1996 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji Hidroklimatoloji kürsüsünce yapılan araştırmalara göre, Sorgun sıcak sularının romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, hastalık ve ameliyat sonrası rahatsızlıklar ve metabolizma bozukluklarına iyi geldiği belirlenmiştir.
Termal Su Özellikleri Fiziksel Özellikler Renksiz, Berrak, Yumuşak
Kimyasal Özellikler Sülfatlı, Sodyum Klorür, Sodyum Sülfat
Sıcaklık 50-75 ºC

Balneolojik Tedavilerde Kullanım

İncelenen mineralli suyun balneoterapi uygulamalarındaki
kullanımı banyo, içme, inhalasyon kürleri şeklinde olabilir:

Banyo Kürlerinde Kullanım

Lokomotor sistem hastalıklarında Banyo”uygulamalarında gerekli oranlarda soğutularak 3436°C’ de izotermal, 36-38°C’ de terrnal, 38-42°C’ de hiperterrnal banyo kürlerinde, <30°C soğutularak hipotermal banyo uygulamaları veya hareket havuzlarında su içi egzersiz uygulamalarında kullanılabilir.

Tuzlu Sular ile yaptığımız klinik araştırmaların sonuçlarına dayanarak, Tuzlu mineralli sular ile yapılan banyo uygulamalarının romatoid artrit ve kronik bel ağrılı hastalarda etkin olacağı söylenebilir. Ayrıca kanıtlanmış ağrı giderici etkisi nedeniyle, osteoartrit, fibromiyalji sendromu gibi diğer ağrılı hareket sistemi hastaÜklarında da adı geçen mineral li su ile yapılacak havuz ve küvet uygulamalarının yararlı etkiler göstermesi beklenir. Yine, bazı nörolojik ve ortopedik durumlarda, örneğin inme, nevraljiler, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası rehabilitasyon amacıyla kullanımı mümkün gözükmektedir.

İçme Kürlerinde Kullanım

Litresinde 1000 mg/L üzerindeki NaCl (1238 mgIL) içeriği ile sindirim sisteminin bazı fonksiyonel rahatsızlıklarında, 92lt ve diabetes mellitus gibi metabolik bazı hastalıklarda, yaşlılıkta daha sık gözlenen sıvı ve tuz yetersizliklerinde destekleyici tedavi olarak kullanılabilir.

Kalsiyum içeriğine bağlı olarak;

Kür tarzında içildiğinde, görece yüksek kalsiyum düzeyi (111,8 mg/L) ile. kalsiyum oksalat taşları başta olmak üzere üriner sistem taşlarının oluşmasında engelleyici. oluşan taşların atılmasında kolaylaştırıcı etkiler göstermesi beklenir. Uygun dozlarda içilmesi halinde günlük kalsiyum gereksiniminin bir kısmı karşılanabilir.
1 litre içilmesi, yaşa ve cinsiyete göre günlük 800-1500 mg arasında değişen kalsiyum gereksinimin yaklaşık % 15 ‘inı karşılayacaktır. Böylece kalsiyum eksikliğinde oluşan aşağıdaki durumların önlenmesinde yararlı olması beklenir;

* Raşitizm

  * Osteoporoz

Ayrıca,

* Kemik ve dişlerin gelişmesinde ve sağlamlığında,

* Kalp kası ve çizgili kasların yeterli çalışmasında

yeterli kalsiyum desteği sağlayarak etkili olması söz konusudur.

Florür içeriğine bağlı olarak;

Florür içeriğine bağlı beklenen spesifik etkileri nedeniyle aşağıdaki durumlarda uygun miktarlarda içildiğinde yararlı ve sağlığı destekleyici etkileri beklenmelidir;

* Beslenmede florür eksikliği
* Çocuklar ve gençlerde diş çürüklerinin önlenmesi                                                                    * Hamilelikte ve yetişkinlerde florür eksikliği

   Diğer yandan, l.Smg/L üzerindeki florür içeriği (2,5 mg/L) nedeniyle, bu suyun uzun süreli içilmesi durumunda dişlerde kararma ve sararmayla seyreden .’dental florosis” denilen duruma yol açması söz konusudur. Yine, aynı nedenle, özellikle 0-7 yaş arası çocukların bu suyu içmeleri uygun değildir.

İnhalasyon Uygulamalarında Kullanım

İnhalasyon uygulamalarında ise Yozgat Sorgun mineralli suyunun gerekli oranlarda dilüe edildikten sonra, uygun İnhalasyon teknikleri ile astım bronşiale, kronik bronşit gibi solunum sistemini ilgilendiren bazı hastalıklarda ekspektoran ve spazmolitik., etkileri nedeniyle kullanımı mümkün olabilir.

One Response to “Sorgun Kaplıcaları”

  1. metin yucer Says:

    sayın yönetici olaya ticari bakmaniz doğal ama bunun ahlaki olmasını dilerim.gecenin 24,00 ve 00,01 arası sahıslara kaplıcayı pazarlama ve kişisel ve otelin personelinin baskısı, sartları kabül etmek zorunluluğu getiriyorsunuz,pisikolojik baskı önpilanda,insanları cazip tekliflerle size tatil cıktı sözü vererek getiriyorsunuz sonrada, kişilere gecenin yarısı ,akla uygun karar verme derecesini sıfırda oldugu bir zamanda kişilerden imzalı geridönüşü olmayan şartname imza atıyorsunuz bunun neticaret ahlakıyla nede adap ve edeple ilğisi olmadıgını düsünüyorum.ticareti para kazanmak ve para karsılığı hizmet için yapılıyorsa,sizin düsüncenizin arkasını bilemem ama atr niyet düsünerek bu işletmeyi ve hizmeti yapıyorsanız,(benim param ve alınterin helal ve paktır,dürüst olmayanın gırtlagından gecmez gecerse iflah olmaz başta cazip gelir ama sonrası felaket olur)iyi niyet ve iyi hizmet, iyi parakazanmak için olursa bütün iyiniyet ve dualarım sizinle ve personelinizle. farklı dünce varsa gerisini siz düsünün.esen ve selemette kalın,

Yorumunuz

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.