Urganlı Kaplıcaları

Urganli_Kaplicalari

Manisa’ya 54 km, Turgutlu’ya 17 km uzaklıkta bulunan tesislere, İzmir-Ankara karayolundan sapılan Urganlı yolu üzerinden ulaşılmaktadır.Turgutlu, Ahmetli ve Urganlı Belediyeleri ile Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın da ortak olduğu TURKAP A.Ş. tarafından işletilen, ikinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerinden olan Urganlı Kaplıcaları’nın bikarbonatlı, sodyumlu ve karbondioksitli sularından banyo olarak romatizma, kırık-çıkık, kireçlenme, siyatik, egzama, hemoroid, cilt ve kadın hastalıkları, içmece olarak da mide, böbrek ve barsak hastalıklarında yararlanılmaktadır. Çeşitli kaynaklardan yüzeye ulaşan suların ph değeri 6.3-6.7, sıcaklıkları ise 50-78 º C arasında değişmektedir.

Açık bir havuzu olan tesiste 35’i tefrişsiz, 6’sı suit, 120 oda, 186 yatak mevcut iken, ilave edilen 16 daire ile yatak sayısı 234’e ulaşmıştır.

Urganlı Kaplıcaları
Urganlı Kasabası
Tel: 0.236. 313 70 17- 313 70 18
Turgutlu-MANİSA

Genel Bilgiler

Konumu Manisa İli, Turgutlu İlçesine bağlı Urganlı Kasabası sınırları içerisinde bulunmaktadır. Manisa İlinin 55 km. doğusunda, Turgutlu İlçesinin 17 Km. doğusunda, Urganlı Köyünün 7 Km. kuzeyinde bulunmaktadır.
Ulaşım Olanakları Manisa’ya 55 km.,Turgutlu’ya 17 km. uzaklıkta bulunan tesislere İzmir-Ankara karayolundan ayrılan Urganlı yolu üzerinden ulaşılmaktadır.Urganlı Kaplıcaları İzmir Adnan Menderes Havaalanına 70 km. uzaklıktadır.
Yükseklik Urganlı Kaplıcalarının deniz seviyesinden yüksekliği 100 mt.’dir.
İklim Özellikleri

– YILLIK BULUTSUZ  AÇIK GÜN SAYISI   : 167 GÜN

– YILLIK BULUTLU GÜN SAYISI               : 148 GÜN

– YILLIK KAPALI GÜN SAYISI                  :  50 GÜN

– YILLIK ORTALAMA SICAKLIK                : 16.4 DERECE

– YILLIK ORTALAMA NEM ORANI             :  % 63

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri Urganlı Kaplıcaları, romatizma, kadın hastalıkları egzama, siyatik, hemaroid, cilt hastalıkları, sinir hastalıkları, kireçlenme, kırık–çıkık gibi hastalıklara ve ayrıca, içme olarak da mide, bağırsak ve böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Soğutularak içilmek suretiyle nütrisyon bozukluklarına, safra kesesi rahatsızlıklarına, aç karnına içilerek karaciğer ve metabolizma hastalıklarının tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir.
Termal Su Özellikleri Fiziksel Özellikler Renksiz, Berrak
Kimyasal Özellikler Bikarbonatlı, sodyumlu ve karbondioksitli sudur.
Fiziko Kimyasal Özellikler PH: 6.3-6.7
Radyoaktivitesi
Toplam Mineralizasyon 6016,97 mg/Lt
Sıcaklık 50-78 0C

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • cep telefonu tamiri tuzla uydu anten tamiri